موسسه بین المللی حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد
 

وبلاگ ها

صفحه خانگی

پارسی العربي English French
وکلای مبرز پایه یک دادگستری مرکز
 

مشاوره حقوقی حوزه تجارت بین الملل (بانکی - گمرکی)
 

خدمات مشاوره حقوقی حوزه تجارت بین الملل موسسه حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد

موسسه حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد افتخار دارد که از بدو تأسیس با راه اندازی دپارتمان امور گمرکی و بانکی خدمات یکپارچه و جامعی  را در زمینه گشایش اعتبار اسنادی به فعالان و تجار ارایه نموده است .خدمات مشاوره های حقوقی موسسه حقوقی ایرانیان صاعددر تجارت بین الملل با توجه به ریسک تجاری یا سیاسی کشور مشتری روش های مختلفی برای پرداخت پول یا مبادله کالا وجود دارد .


نحوه پرداخت پول به پارامترهایی مثل جهت معامله تجاری (واردات – صادرات)، کشور طرف قرارداد تجاری، توان مالی بدهکار، سابقه رابطه تجاری و عرف و عادات محلی بستگی دارد .  از سوی دیگر برخلاف تجارت داخلی گردش بانکی بین المللی از طریق سوئیفت Society for Worldwide interbank (Financial Telecommunication)   SWIFT انجام می شود .

این سامانه اجازه و امکان نقل وانتقال امن و بی خطر پول را فراهم میکند.آشنایی با سیستم کدبندی سویفت از قبیل (MT100 ، MT101 ،MT103 ، MT700و...)  اهمیت زیادی دارد .
 با توجه به تنوع روشهای پرداخت در تجارت بین الملل پیداکردن روش مطمئن و امن تر می تواند ریسک های تجارت را کاهش دهد .

در این رابطه موسسه بین المللی حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد آمادگی دارد با ارایه مشاوره تخصصی در حوزه تجارت روش های پرداخت از نا امن ترین تا مطمئن ترین، تجارب خود را در اختیار فعالان و تجار محترم قرار دهد :


در این روش که بیشتر مطلوب خریدار است پس از انعقاد قرارداد تجاری و قبل از پرداخت مبلغ قرارداد،کالای موضوع قرارداد ارسال و به خریدار تحویل می گردد اما پرداخت وجه  پس از تحویل یا فروش کالا و یا پس از مدت معینی صورت می پذیرد .در این روش  برای فروشنده این ریسک وجود دارد که خریدار پس از دریافت کالا و یا ارائه خدمات، مبلغ قرارداد را پرداخت نکند.

 هر دستور پرداخت به روش Open Account در وجه ذینفع خارجی متضمن نام پرداخت کننده و ذینفع مشخصات بانکی طرف واحد پولی و کد ISO ، مبلغ انتقال انگیزه انتقال و طبعیت اقتصادی انتقال می باشد  .


مقررات چک در تجارت بین الملل ریشه در کنوانسیون ژنو 1936 دارد که تاکنون چند بار اصلاح شده است.
چک در پرداخت های بین المللی ریسک زیادی دارد و ریسک تجاری و سیاسی را تضمین نمی کند .اینکه آثار صدور چک بانکی، چک تایید شده، چک مسافرتی چیست می تواند برای بازرگانان حایز اهمیت باشد .امروزه پرداخت توسط شبکه های Mastercard/VISA توسعه زیادی یافته است در این روش بانک ها با تعیین سقف یا بدون محدودیت ، پرداخت را تضمین می کنند .
این روش توسط افراد عادی استفاده می شود و موسسات اقتصادی کمتر از آن استفاده می کنند .


برات را همیشه فروشنده صادر می کند و می تواند توسط یک بانک یا شرکت ضمانت شود به دلیل هزینه بالایی که ذینفع برای وصول آن پرداخت می کند  حجم استفاده از آن پایین است. به نظر می رسد  یکسان سازی قواعد بین الملل و یورو بتواند از آن وسیله ای برای پرداخت ها بسازد .

اما سفته برخلاف برات توسط خریدار به نفع فروشنده صادر می شود. سفته نوعی شناسایی دین است که طلب را به شکل مادی درمی آورد و تاریخ پرداخت را تعیین می کند. سفته قابل حال شدن و ظهر نویسی است.
به طور کلی سفته دارای ریسک عدم پرداخت ریسک ارزی ریسک های مربوط به جعل و مفقودی است .وصولی ها یکی از روشهای مدرن در معاملات بازرگانی بین المللی هستند. در عرف بازرگانی کشور روش وصولی براتی تحت عنوان براتی یا روش ثبت سفارش در بانک شناخته می شود .

به طور خلاصه تحویل اسنادی یک روش پرداخت بین المللی است که که طی آن صادرکننده ( فروشنده ) مجموعه ای از اسناد تجاری ( فاکتور – مدارک حمل و نقل- لیست بسته بندی – گواهی مبداء و دستور العمل تحویل اسناد ) را به بانک خود تحویل داده و به وی دستور می دهد که آنها را به وارد کننده خریدار تحویل ندهد مگر در برابر پرداخت پول یا قبولی برات .

تحویل اسنادی یا درقبال پرداخت فوری است ( CAD) Cash Against Document  یا در برابر (D/A )  Documents Against Acceptance و یا دربرابر قبول یک برات به رویت یا به وعده و ضمانت شده توسط بانک خریدار تحویل اسنادی .امروزه بازرگانی بين المللی، از بسياری جهات، دچار تغيير و تحول بنيادی شده است. واقعيت های تجارت بين الملل  نياز به اعتبارات اسنادی و نياز به مجموعه‌‌ای از ضوابط حاكم بر اين اعتبارات را كه مقبوليت بين المللی داشته باشد ایجاب می کرد، به همین دلیل مقررات متحد الشكل اعتبارات اسنادی بعنوان جزء مهمی از تجارت بين المللی تدوین گردید .

به موجب ماده 2 مقررات متحد الشکل اعتبار اسنادی اتاق بازرگانی " اعتبار اسنادی ترتیبی است که به موجب آن بانکی که براساس دستورات دریافتی از مشتری عمل می کند، خودرا متعهد پرداخت وجه به شخص ثالث می داند، البته مشروط به آنکه شخص ثالث اسناد تقاضا شده را مطابق شرایط اعتبار ارایه کرده باشد." بنابراین طبق این تعریف اعتبار اسنادی دارای کارکردهای پرداخت و ضمانت است .

اعتبارات اسنادی از حیث تعهد به سه دسته برگشت پذیر: ( revocable letter of credit ) و برگشت ناپذیر یا غیر قابل برداشت: ( irrevocable L / C )و تائید شده: ( letter of credit confirmed ) و از حیث کاربردی به 10 نوع زیر تقسیم می شوند :

1-    اعتبار اسنادی قابل انتقال    Transferable letter of credit

2-    اعتبار اسنادی اتکایی    Back to back letter of credit

3-    اعتبار اسنادی قابل معامله    Negotiable letter of credit

4-    اعتبار اسنادی ترانزیت    transit letter of credit

5-    اعتبار اسنادی پوششی    Clean reimbursement letter of credit

6-    اعتبار اسنادی گردان    Revolving letter of credit

7-    اعتبار اسنادی با عبارت قرمز    Red clause letter of credit

8-    اعتبار اسنادی بدون واسطه یا مستقیم    Hand – on  letter of credit

9-    اعتبار اسنادی سبد خرید    Shopping – bag letter of credit

10-    اعتبار اسنادی ضمانتی      Stand – by letter of credit

امروزه در تجارت بین الملل، اعتبار اسنادی به عنوان یکی از بهترین شیوه های پرداخت با طبیعت و انتظارات طرفین قرارداد سازگار است و در سایه آن خریدار (متقاضی) مطمئن است تا زمانی که کالاها ارسال نشده است ثمن را پرداخت نمی کند  و  فروشنده هم (ذینفع ) اطمینان دارد  که به محض ارائه و تسلیم اسناد، اعتبار را وصول خواهد کرد.

در صورت آشنایی با ماهیت حقوقی اعتبار اسنادی و نحوه عملکرد آن، مي‌توان از مزایای بسیار زیاد این روش پرداخت بهره برداری کرد .مزایایی مثل  سهولت در امر پرداخت، کاهش خطرات نقل و انتقال ارز و خطرات سیاسی، تنظیم معامله ویژه‌اي همراه با حمایت اعتباری مستقل و تضمین روش پرداخت و تأمین نیازهای تامین مالی فروشنده و خریدار با امکان استفاده از وجه اعتباری بانک ( که متمایز از وجوه بانک است ) برای هر دو طرف است .

به دلیل وجود همین مزایا شاهد هستیم هرروزه تعداد زیادی اعتبار اسنادی، در سراسر جهان، از طريق بانك ها، گشايش  می يابد.

با توجه به تنوع مقرارات این حوزه مديران بانك ها، شركت های تجاری، مشاورين حقوقی و دادگاه ها، نيازمند آگاهی كامل از مقررات حاكم بر اين موضوعات هستند .

و- پرداخت قبلی prepayment  :


برخلاف روش حساب باز که قبل از وصول کالا پول پرداخت نمی شد، در این روش قبل از صدور کالا، وجه آن از طرف خریدار به فروشنده پرداخت می گردد. این روش کمترین مطلوبیت و بیشترین ریسک را برای خریدار دارد اما بهترین و مطمئن ترین حالت فروش برای فروشنده کالا خواهد بود.

موسسه بین المللی حقوقی و مطالعاتی ایرانیان صاعد افتخار دارد که از بدو تأسیس با راه اندازی دپارتمان امور گمرکی و بانکی خدمات یکپارچه و جامعی را در زمینه گشایش اعتبار اسنادی به فعالان و تجار ارایه نموده است .

trade
New Page 1

خدمات حقوقی موسسه

 
 
New Page 1

خدمات قراردادی جدید

 
 
New Page 1

خدمات مشاوره حقوقی

 
 
New Page 1

خدمات ویژه اشخاص حقوقی