متن خبر

همایش هم اندیشی وکلا با حضور 4 تن از نامزدهای عضویت در هیات مدیره کانون

مرجع خبر : روابط عمومی موسسه حقوقی ایرانیان صاعد
تاريخ درج : 92/11/19

همایش های «بررسی راهکارهای مشارکت حداکثری وکلا در انتخابات هیأت مدیره» در تاریخ 13/11/92 از ساعت 16 الی 18 در سالن همایشهای موسسه حقوقی مطالعاتی ایرانیان صاعد با حضور 4 تن از نامزدهای عضویت در هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و جمعی از وکلا برگزار گردید .

در ابتدای این همایش آقای سعید باقری ضمن اشاره به اهمیت مشارکت اعضاء نهادهای مدنی در انتخاب مدیران آنها ، یکی از دلایل مشارکت حداقلی وکلا در انتخابات هیات مدیره را دلسردی وکلای موضوع( بند دال ) از کانون دانستند که منجر به عدم مشارکت این گروه از وکلا در انتخابات شده است .
ایشان اظهارداشتند : کانون باید با اصلاح فرآیندهای داخلی خود ، ساز وکار اعطاء پروانه به متقاضیان مذکور را به خوبی تعریف کند به نحوی که طی آن شرایط اعطاء پروانه به قضات شریف و خوش سابقه تسهیل واز ورود افرادی که با سوء سابقه از منصب قضا اخراج شده اند ، جلوگیری شود زیرا فردی که صلاحیت قضاوت ندارد به همان دلیل نیز صلاحیت وکالت را نخواهد داشت .

همچنین ایشان یکی از طرق جلب مشارکت حداکثری وکلا در انتخابات هیأت مدیره را «رسیدگی و ساماندهی به حقوق وکلا» دانسته و در همین راستا «تشکیل کمیسیون حمایت از وکلا» را ضروری دانستند .
در ادامه ایشان به اهمیت استفاده بهینه از منابع مالی کانون و صندوق حمایت اشاره و توجه به وضعیت رفاهی ومعیشتی وکلا ی جوان را ضروری دانستند و درخاتمه بخشی از برنامه های خودرا در این خصوص تشریح کردند .
سپس ، آقای دکتر کامیار ریاست محترم اداره معاضدت کانون ، به سخنرانی دعوت شدند . ایشان در ابتدا ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه را ضروری دانسته و عنوان کردند که باید ، شان وکیل به جایی برسد که ، هروکیل از اینکه وکالت می کند به خود ببالد . متاسفانه امروز در رسانه ملی وافکار عمومی شاهد هستیم که وکیل عمدتا نقش منفی را به عهده دارد که باید با عکس العمل بهنگام مدیریت کانون ، این موارد تکرار نشود .
در ادامه ایشان افزودند " زمانبندی نامناسب انتخابات هیات مدیره درکنار عواملی همچون عدم اطلاع رسانی و نبود سازوکارهای تشویقی ، از دلایل عمده مشارکت حداقلی وکلا در انتخابات هستند . ضمن اینکه لازم است انتخابات در فضایی برگزار شود که رای دهندگان از برنامه های کاندیداهای عضویت در هیات مدیره مطلع باشند و کسانی باید وارد مدیریت شوند که توانایی ایجاد تغییر را داشته باشند"

در خاتمه ایشان همکاران را به حضور در رای گیری و خروج از انفعال ( فارغ از اینکه به چه فرد یا گروهی رای دهند ) دعوت کردند و نفس مشارکت همکاران در انتخابات را باعث تقویت کانون دانستند .
سپس همایش با دعوت از آقای حسینعلی صالحی به جایگاه ادامه پیدا کرد . در ابتدا ایشان براساس ماده یک لایحه قانونی استقلال به ارکان قانونی کانون وکلا ( هیات عمومی – هیات مدیره – دادسرا ودادگاه انتظامی ) اشاره و هیات عمومی را مهمترین رکن قانونی این نهاد مدنی دانستند که به دلیل مشارکت حداقلی وکلا در آن تقریبا به فراموشی سپرده شده است . از نظر ایشان سازوکار رای گیری در لایحه قانونی استقلال متناسب با شرایط شصت سال پیش است که برای تطبیق آن باشرایط کنونی جامعه وکالت بازمهندسی آن ضرورت دارد . سپس ایشان افزایش صندوق های رای گیری در تهران ، پذیرش سازوکار اعطاء نیابت برای شرکت نمایندگان وکلا در هیات عمومی ، فراهم آوری زمینه های انتخابات آن لاین ونیز افزایش تعداد کاندیداها از 18 نفر به 36 نفر را در افزایش مشارکت وکلا در انتخابات موثر دانستند . در خاتمه ایشان اولویت اصلی هیات مدیره کانون در دوره آتی را اجرای وظایف موضوع بند ب و ه ماده 6 لایحه قانونی استقلال در خصوص اداره امور راجع به وکالت دادگستری و نیز فراهم کردن وسائل پیشرفت علمی وعملی وکلا دانستند .

در پایان این همایش نیز آقای دکتر حبیب زاده به عنوان آخرین سخنران به ایراد سخن پرداختند. ایشان نیز افزایش وارتقاء پایگاه مردمی کانون را مهم ارزیابی نموده و افزایش مشارکت حداکثری در انتخابات هیات مدیره را پشتوانه محکمی برای مدیریت کانون دانستند که منجر به افزایش قدرت مذاکره وچانه زنی مدیریت با نهادهای بیرونی خواهد شد .
ایشان در ادامه اظهار داشتند " حتی اگر همین هیات مدیره فعلی نیز مجددا با آراء بیشتری مثلا 8000نفر انتخاب شوند موجب خواهد شد که مدیریت کانون در وضعیت بهتری نسبت به گذشته باشد ."
در خاتمه دکتر حبیب زاده ضمن اشاره به مشکلات و نارسایی های کانون، عنوان نمودند که کانون باید تعامل خود با حاکمیت و قوای سه گانه را تقویت کند ضمن اینکه استقلال وکلا را موجب تقویت حاکمیت در عرصه بین الملل دانستند .

تعداد بازديد كنندگان : 1430 نفر