متن خبر

تاکید رئیس دیوان عدالت اداری بر ضرورت وجود کانون وکلای مستقل

مرجع خبر : http://www.dadiran.ir
تاريخ درج : 93/02/27
تاکید رئیس دیوان عدالت اداری بر ضرورت وجود کانون وکلای مستقل

رئیس دیوان عدالت اداری در جمع اعضای کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: کار وکیل اگر از کار قاضی سخت تر نباشد، آسان تر هم نیست.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، اعضای کانون وکلای دادگستری مرکز و رئیس اتحادیه کانون های وکلای کشور عصر یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه با حجت الاسلام والمسلمین منتظری رئیس دیوان عدالت اداری دیدار و گفت وگو کردند.


حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این جلسه با تاکید بر ضرورت وجود کانون وکلای مستقل اظهار داشت: بنده اعتقاد به استقلال کانون وکلا دارم ولی به نظر می رسد در برداشت از مفهوم استقلال اختلاف نظری وجود دارد که باید مورد بحث قرار گیرد.


وی با اشاره به اینکه بر سر موضوع استقلال و دخالت در کار کانون وکلا باید بحث مفهومی داشته باشیم افزود: همانطور که مدیریت پرونده قضایی دخالت نیست و توصیه به غور در پرونده و امعان نظر در آن و همچنین مشاوره منافاتی با استقلال قاضی ندارد. توجه دادن کانون وکلا به اینکه از سلامت لازم برخوردار نیست و لازم است به پایش و نظارت بر اعضای خود توجه نماید نیز دخالت محسوب نمی شود.


رئیس دیوان عدالت اداری تاکید کرد: باید معنا و مفهوم دخالت و نظارت و حد و مرز آن را به طور روشن و شفاف تعریف و مشخص کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اجرای ماده 187 که کانون وکلا از آن رضایت نداشت و باید درست مورد ارزیابی قرار گیرد گفت: اگر خلاء های موجود در کانون درست آسیب شناسی شود و راهکار مناسب برای آن ارایه شود بی تردید هیچ سوء تفاهمی بین قوه قضاییه و کانون وجود نخواهد داشت.
وی گفت: هیچ شکی در ضرورت وجود کانون وکلا نیست و فرض نداشتن کانون وکلا در جامعه مانند آن است که فرض کنیم نیاز به دستگاه قضایی نداریم.


وی ادامه داد: کانون با این اهمیتی که برای آن متصوریم نه تنها باید خودش را پایش کند، بلکه باید برای قوه قضاییه نیز در موضوع تحقق عدالت کمک موثری باشد.


در ابتدای این جلسه، نجفی توانا رئیس کانون وکلای مرکز و بهمن کشاورز رئیس اتحادیه کانون های وکلای کشور در سخنانی ضمن تقدیر از تعامل خوب دیوان عدالت اداری با وکلای دادگستری، نقطه نظرات خود را نسبت به جایگاه وکلا در کشور بیان کردند. همچنین خواستار مساعدت و کمک رئیس دیوان عدالت اداری برای برطرف شدن سوء تفاهمات موجود میان مرجع قضایی و وکلای دادگستری و همکاری بیشتر در تهیه لایحه جامع وکالت شدند.

تعداد بازديد كنندگان : 1256 نفر