متن خبر

رئیس سازمان زندان ها: کمک به خانواده زندانیان نیازمند عزمی ملی است

مرجع خبر : http://dadiran.ir
تاريخ درج : 95/03/10

به گزارش روابط عمومی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، در این نشست اصغر جهانگیر گفت: حقوق خانواده زندانیان در جامعه به درستی شناخته شده نیست و اغلب آنها در گروه طبقات محروم جامعه قرار دارند و متاسفانه هنوز تفکری که بین زندانی و خانواده او تفاوت قائل نیست در جامعه حاکم است که باید تلاش کنیم در وهله اول این نگاه را تغییر دهیم.
 
رئیس سازمان زندانها گفت: در سال گذشته و از طریق اقدامات حمایتی علاوه بر انجام تعداد بیش از پنجاه هزار مورد مشاوره با زندانیان و خانواده های آنان، ۲۴۴۰ مورد آزادی زندانیان سرپرست خانواده با کمک انجمن حمایت از زندانیان داشته ایم.
 
وی از برگزاری ۱۰۶ جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان در سال گذشته خبر داد و افزود: برگزاری این جشن ها و مشارکت های مردمی، نمود عینی نوع دوستی مردم ایران است که باید تلاش کنیم این فرهنگ توسعه یابد.
 
رئیس سازمان زندان ها گفت: علیرغم همه تلاش هایی که صورت گرفته است هنوز اقدامات کافی نیست و باید به سمتی برویم که حمایت از خانواده زندانیان به صورت جامع و نهادینه شده انجام شود تا از توسعه چرخه جرم جلوگیری کنیم.
 
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید بین زندانی و خانواده او تفکیک قائل شد گفت: فرهنگ کمک به خانواده زندانیان باید مانند سایر امور خیریه مثل مدرسه سازی، مسجدسازی و غیره در تفکر مردم به صورت یک فرهنگ انسانی – اخلاقی نهادینه شود چرا که در غیر اینصورت تداوم این مشکلات را شاهد خواهیم بود.
 
جهانگیر گفت: با زندانی شدن فرد، خانواده سرپرست خود را از دست می دهد و این تبعات بسیار سنگینی برای خانواده دارد که از آن جمله می توان به توسعه چرخه جرم در خانواده ها اشاره کرد.
 
وی افزود: متاسفانه چون کار فرهنگی در جامعه صورت نگرفته است یک نگاه منفی به خانواده های زندانیان هست که باید تلاش کنیم این نگاه تغییر کند.
 
شایان ذکر است در سال ۱۳۸۸ با پیگیری های سازمان زندان ها و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز پنجم خرداد به نام روز نسیم مهر، روز حمایت از خانواده زندانیان نامگذاری شده است.

تعداد بازديد كنندگان : 520 نفر