متن خبر

رئیس کل دادگستری استان کرمان بر انجام ابلاغ ها به صورت الکترونیکی تاکید کرد

مرجع خبر : http://dadiran.ir
تاريخ درج : 95/09/24

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست مشترک با قضات دادسرای عمومی و انقلاب و محاکم کیفری دو شهر کرمان با اشاره به راه اندازی شبکه ملی عدالت در قوه قضاییه تصریح کرد: تحقق عدالت الکترونیکی از اهداف مورد توجه دستگاه قضایی  است و  زیرساخت های لازم در این خصوص فراهم و در حال توسعه است.

وی بیان داشت: طبق ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری سال 1392 استفاده از سامانه‌‏های (سیستم‌های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام‌نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضایی و همچنین نیابت قضایی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.

رئیس کل دادگستری استان به مزایای ابلاغ الکترونیکی اشاره کرد و گفت: خدمات رسانی آسان، مطمئن و بهتر به مردم و کاهش زمان رسیدگی (تقلیل اطاله دادرسی) از جمله این موارد است.

موحد ادامه داد: در فرایند ابلاغ الکترونیکی به حریم خصوصی مراجعان به دستگاه قضایی احترام گذاشته می شود و با ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی این مشکل برطرف شده و به صورت الکترونیکی یا مخابراتی اوراق قضایی به فرد اعلام می شود.

وی کاهش جدی هزینه های دستگاه قضایی و مراجعان این دستگاه را از مزایای دیگر ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی برشمرد و گفت: پیشگیری از لغزش ها و مفاسدی که ممکن است در جریان ابلاغ سنتی پیش آید از دیگر مزایای ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی است.

رئیس شورای قضایی استان بیان داشت: بر اساس همین امتیازات تاکید می شود که مراجعان به دستگاه قضایی موضوع ثبت نام در سامانه ثنا و استفاده از مزایای این سامانه را جدی گرفته و برای ثبت نام به واحدهای قضایی محل و یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند.

تعداد بازديد كنندگان : 441 نفر